Kondilomi (HPV virus) - Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Korov Blog 2024-10-12

Sve što treba da znate o kondilomima - od uzroka i simptoma do dijagnoze i savremenih metoda lečenja. Da li vakcina protiv HPV-a može sprečiti rak grlića materice?

Kondilomi (HPV virus) - Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Kondilomi, papilomi, warts, polne bradavice - sve su to imena za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Ova bolest izaziva veliku nelagodu zbog teškog lečenja, gotovo nemogućnosti potpunog uklanjanja virusa, kao i mogućnosti da pređe u kancer.

Šta su kondilomi i šta ih izaziva?

Uzrok nastanka kondiloma je HPV (humani papiloma virus) koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće genitalnog regiona - vagine, anusa i penisa, ređe kože testisa. Virus ceo svoj životni ciklus završava na površini sluzokože, pa se ne može dijagnostikovati analizom krvi.

Vrste HPV virusa

Postoji preko 80 identifikovanih papiloma virusa koji prouzrokuju nekoliko različitih vrsta bradavica kod ljudi: kožne, plantarne, ravne i laringealne papilome. Od toga, 30 tipova izaziva polne kondilome.

  • HPV 16, 18, 31 i 45 stvaraju ravne i skoro nevidljive bradavice koje mogu postati maligne
  • HPV 6 i 11 predstavljaju najčešće uzročnike kondiloma - lako su uočljivi i ne izazivaju rak

Kako se prenosi HPV virus?

HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Postoji i vertikalna transmisija sa majke na dete, gde novorođenče može dobiti laringealne papilome (kondilomi u grlu). Teorijski su mogući kondilomi na usnama i u usnoj duplji kao posledica oralnog seksa, ali je ova pojava u praksi retka.

Klinička slika i simptomi

Kondilomi se najčešće nalaze u anogenitalnoj regiji. Kod žena se obično javljaju na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini. To su mekane, izdužene papilomatozne tvorevine često na peteljci, beličaste ili ružičaste boje. Moguća je sekundarna infekcija, maceracija i krvavljenje.

Dijagnoza

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, histoloških, ultrastrukturnih i imunoloških ispitivanja. Važno je tražiti drugo mišljenje pre početka terapije jer postoje slučajevi pogrešne dijagnoze.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma je individualno i može biti iscrpljujuće i dugotrajno. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapija - spaljivanje tečnim azotom (bezbolna metoda koja se ponavlja na svaka 3-4 dana)
  • Laser - posebno efektan za unutrašnje kondilome (vaginalne i rektalne)
  • Topikalni preparati - 0.5% rastvor podofilotoksina, rastvori trihlorsirćetne kiseline, 5-fluoracil krema
  • Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene

HPV vakcine

U Srbiju je pre nekoliko godina stigla vakcina protiv raka grlića materice koja deluje na kancerogene tipove HPV virusa. Vakcina se daje u tri doze, a cena po dozi iznosi oko 150 evra. Preporučuje se devojkama od 9 do 26 godina, najbolje pre početka seksualnog života.

Kondilomi kod trudnica

Kondilomi se često javljaju kod trudnica i tada pokazuju ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom cele trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom bez rizika za majku i plod.

Zaključak

Kondilomi su neprijatna, ali u većini slučajeva bezopasna pojava. Ključno je pravovremeno dijagnostikovati problem i odabrati odgovarajuću terapiju. HPV vakcinacija predstavlja efikasan način prevencije najopasnijih tipova HPV virusa koji mogu dovesti do raka grlića materice.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.